Project Description

Akademik, Bilimsel, Mesleki Kitap yazımı nasıl Yapılır?

 Akademik kaynak kitaplar, makaleler, bilimsel yazılar yazmak, mesleğinizin her dalında, her alanında yoğun bir bilgi sahibi olmanız gerektiği anlamına gelmez. Hangi türde olursa olsun, Kitap yazımı öncelikle yazar adayının sabırlı ve metanetli olmasını gerektirir. Bu uzun bir yolculuktur. (160 sayfalık  a5 ebatlarında bir kitabın  yazımı için her şey tüm bilgiler  hazırlandıktan sonra 475 saatlik bir çalışma gerektirdiğini unutmayın). Kitabın uygun piyasalarda satılması, okuyucularıyla buluşması, okuyucuların beğeni ya da fayda arz etmesi, komplike ve uzun soluklu bir süreçtir. Dolayısıyla bu süreçte sonuç her ne olursa olsun en baştaki azim ve hevesin kaybedilmemesi gerekir. Asıl başarıyı, sabrınızı kaybetmediğiniz ve bekleyişinizi sonlandırmadığınız sürece kazanacaksınız!

Kitap yazımı için Konusu Nasıl Seçilir?

Akademik Kitap yazımı için ilk olarak mesleğinizin en az bir alt dalında, gelebilecek tüm soruları cevaplayabilecek kapasitede olmanız gerekir. Yazmaya başlamadan hemen önce, kapsanan tüm konuları ayrıntılıca gözden geçirerek konuya ne derece yetkin ve hakim olduğunuzu sınayın. Bunu yapabilmenin en güzel yolu, dalınızla ilgili bu zamana kadar aranan cevapları, sorulmuş soruları, yazılmış kaynakları, üzerinde en çok durulan kilit taşlarını araştırmanızdır. Araştırmalarınızda mutlaka sağlam ve hatırı sayılır kaynakları kullandığınızdan emin olmalısınız. Bu durumda kitabınız, faydalanmak isteyecek okurlar için, aradıkları ve edinmek istedikleri tüm bilgileri bulabilir nitelikte olur. Kitap yazımı işlemlerine başlamadan önce bu kıvama gelip gelmediğinizden emin olun. Çünkü akademik kitap okurlarının en çok dikkat ettiği konulardan biri de, cevabının neredeyse tümünü bulmak istediği bir kitap olup olmadığıdır.

Eğer Sayısal Ağırlıkta Bir Kitap yazımı yapıyorsanız

Kitabınız bilimsel ve sayısal ağırlıklı bir kitap ise, mümkün olduğunca uzun tamlamalardan, süslü cümlelerden, anlaşılması zor terimlerden kaçının. Terimleriniz yabancı veya eski dilde olsa da netleştirmek sizin elinizde! Unutmayın ki, kitabınızı yazarken başından sonuna dek her bir sayfanın kuralı,  gelebilecek soruların çoğunu cevaplayabilme kapasitesine sahip olmasıdır! Gerekli tanımlamalar dışında cümle kurmamaya dikkat etmelisiniz. Akademik kitap okurlarının neredeyse hepsi, konu başlıklarının altında uzun uzadıya sürüp giden yüksek hacimli paragraflardan korkarlar. Böylesi paragraflar beyinlerinin sağ taraflarında bir baskı oluşturur ve anında ellerine aldıkları gibi bırakıverirler!

Akademik, Bilimsel, Mesleki Kitap yazımı için Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kitabınızın şematik ve görsel içeriklerle dolu olmasına dikkat edin. Akademik kitaplarda uzun anlatımlardan kaçınmanız gerektiği gibi, mutlaka konunuzun akışına göre maddeler halinde anlatımlar, şablonlar, dikkat çekici grafikler, görseller kullanmalısınız. Tabii ki, bu içeriklerin anlaşılır olmasına özen göstermelisiniz. Yani, anlatmak istediğiniz konuyu en açık, en anlaşılabilir hale getirdikten sonra, yapabildiğiniz kadar maddelendirmeli, uzun paragraflaştırmadan kaçınmalı ve konunun izin verebildiği ölçüde, biraz da yaratıcılığınıza dayanarak görseller, grafikler ve şemalar kullanmalısınız. Bunlar okuyucunun beyninde sayfalarca paragraflardan ziyade daha çok yer edecek materyallerdir. Böylelikle bahsetmek istediklerinizi daha hızlı bir şekilde okuyucuya aktaracaksınız.

 

 

 

Şunu Unutmayın:Kitap yazımında  Hikâyeleştirmeye ve Uygulamalı Anlatımlara Daha Çok Rağbet Var!

Akademik Kitap yazımında okurların dikkat ettikleri bir diğer husus da, komplike konuları “Örneğin;…” diye başlayan cümlelerdir. Aslında hayatımızın her anında bir şeyler öğrenirken hep şu dediğimiz “gerçek hayattan” örnek verilmesi durumunda her zaman çok daha iyi anlarız ve aklımızda daha uzun süre kalır. Hal böyleyken konunuzda yapacağınız örneklendirmeler ve uygun betimlemeler, yazınızı daha akıcı ve kolay anlaşılabilir kılar.

Editörümüzün yazmış olduğu mesleki bilgiler içeren kitabı buradan inceleyebilirsiniz.

  • Kitap yazımı için gereken süre 45 gündür.
  • 160 sayfa a5 boyutunda teslim edilir.
  • İşlemlere başlamadan evvel konu hakkında detaylı bilgilendirme yapılması gereklidir.
  • Yazılan kitaptan editörümüz pay almayacaksa ise kitabın yazım fiyatı 16.000 TL’dir
  • sayfası 100 liradır.
  • Eft ile işlemler başlar, kaporası alınmadan işe başlanmaz.
  • Kaporabedeli%35 olarak belirlenmiştir.

Editörümüzle iletişim formunu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.