Senaryo yazma

Senaryo yazma

Senaryo yazma için ilk olarak ciddi bir edebi bilgi alt yapınızın olması gerektiğini ve çok yaratıcı kimseler olmanız gerektiğini belirtmek gerekir. Herkes yazı yazma yeteneğine sahip olmadığı gibi her yazı yazma yeteneğine sahip kişi de senaryo yazamayabilir.

Kalemi çok kuvvetli olan ve etkileyiciliği olan kimselerin her konuda yazabildiklerini düşünmek yanlış olur. Nasıl ki tıp alanında her hastalığın kendine özgü uzmanlaşmış doktorları bulunuyorsa yazarlık da her alanda ilgi alanına yönelik ve güçlü kalem kategorisine ayrılmış yazarlar bulunmaktadır. Kimisi kısa hikâye yazmayı beceremezken çok derin şiirler oluşturur; kimisi de senaryo ve tiyatro alanında yazmayı kendi yapısına uygun bulur.

Editörle iletişime geçin

Senaryo Yazma Aşamalarında Neler Yapılır?

Senaryo yazma

İlk olarak senaryo hakkında yazılacağı ana temanın ne olduğunu yazarın kafasında belirlemek ile başlar. Daha sonra senaryonun olay örgüsü, mekânın ne olacağı, konunun geçeceği zaman diliminin ne olacağı gibi unsurlar önem kazanmaktadır.

Bütün bunlar kâğıda dökülmeden önce karakter analizi ve diğer unsurlar kaba taslak bir kağıda diyagramlar halinde çıkartılır.

Karakterlerden bahsederken ve olay içerisindeki davranışlarını belirlerken önceden belirlenmiş olan kişilik özelliklerine her zaman yazar dönüp bakabilmelidir.

Her aşamayı hazırladıktan ve yazı oluşumuna başladıktan sonra yazar olayı kurmaya başlar ve daha sonra olaylar kendiliğinden alır başını gider. Olayların devamı anlatılmak istenilen konudan çok da uzaklaşmadan doğaçlama olarak gelişmeye başlar.

Bir senaryonun sonu da her zaman doğaçlama gelişen hatta bazen yazarın bile öncede kestiremediği bir sonuç ile sonlanır.

Senaryo yazma İçin Gereken Bilgiler

Güçlü bir edebi alt yapınızın olması gerekmektedir. Senaryo yazmak için çok büyük bir hayal gücüne sahip olmanız ve olay örgüsünü kurarken uyumu bozmadan çok uzun soluklu çalışmalar yürütmeniz gerekmektedir. Senaryosunu yazdırmak istediğiniz konunun detaylarının paylaşılması yeterlidir.

Başkalarının ne dediğine takılmayın

Senaryo yazma işleri kimler Tarafından Kullanılır

Senaryo aslında ilk olarak akla film ve dizi sektörünü getirse de reklam filmlerinde, kısa filmlerde, çizgi filmlerde de hayat bulan bir konudur.

Öğrencilerin bile üniversitede ödev konuları okudukları bölüme göre senaryo oluşturup film çekmek olabilir.

Senaryoda en önemli nokta hitap edilen kitledir. Nasıl ve neye göre bir kitleye sahip olduğunuz ve hangi tür filmler çekmek istediğinize göre çok kapsamlı ve genel bir olgudur.

Kısa film senaryosunu talep

etmeden evvel paylaşmanız gereken detaylar

İstediğiniz konu olay hakkında kabataslak bilgi.
Vurgulanması gereken detayları
Kullanılmasını istediğiniz yer konu kişi veya araç Bilgisi

ibrahim Tunç, www.biyaziver.com

Senaryo Hazırlatmanın Faydaları

Senaryo hazırlanırken hitap ettiği kitleye göre ilgi çekici, eğlendiren, bazen ağlatan ve kesinlikle eğiten ögelere yer verilmesi gerekmektedir.

Kaliteli yazılmış her senaryonun içinde hitap ettiği kitleye yönelik bir mesaj barındırır. Bu mesajın yer etmesi için sağlam bir konu bulmak ve güçlü anlatımlarda bulunmak gerekmektedir.

Özellikle dizi sektöründe senaryo hazırlatmak çok önemlidir ve çoğu zaman ekip çalışması içerisinde grup halinde oluşturulurlar.

Burada diziden akla ilk gelen televizyon dizileri olabilir ama seri halinde yayınlanan çizgi filmler de çoğunlukla bu şekilde hazırlanmaktadır.

Senaryo Yazma ve senaryo hazırlanması için sipariş oluşturma veya teklif isteme

#Proje yazıldıktan sonra revize imkanı vardır.

#1 kere revize edilme hakkı ücretsizdir.

#Extra her revize proje fiyatının 25% ilave edilmesi suretiyle yapılmaktadır.

Senaryo Yazma ve senaryo hazırlanması için sipariş oluşturma veya teklif isteme,

Senaryo yazma ve fiyatı hakkında detaylı bilgiler

Proje süresi

Proje içeriğin hazırlanması için yeterli olan süre

NORMAL TESLİMAT : 3 gün

1 REVİZYON + 1 gün

EXTRA REVİZYON +3 gün

extra revizyon 35% ilave ücretle yapılır

Proje içeriği

Proje de teslim edilecek içerik hakkında bilgi

Senaryo yazma projesinde , Amerikan format veya Fransız Yeşilçam formatında bir adet  1  dakikalık senaryo teslim edilir.

Formatlardan ikisi birden talep edilirse extra 50 Türk lirası daha ücretlendirme yapılır.

Proje fiyatı
0
FİYATI
Proje bilgisi

Ödeme şekilleri

 • EFT
 • HAVALE
Biyaziver.com whatsapp qr kodu

Editörlerimizde doğrudan iletişim için yukardaki WHATSAPP QR okutabilir veya sağ tarafta bulunan WHATSAPP ikonunu tıklayabilirsiniz.

Bizimle iletişime  geçmek isterseniz formu kullanabilirsiniz.

Dipçe: Whatsapp qr kodunu cihazınızdaki whatsap uygulamasında bulunan kamera bölümünü açarak okutabilirsiniz

Ana Ofisi: KARTAL/ İSTANBUL
Telefon: 0.543.966.9094
E-posta: editor@biyaziver.com

  Bazı senaryo çalışmalarımız

  Tamamlanmış olan diğer projelerimiz

  • blank

  Senaryo yazma

  Ocak 5th, 2020|0 Comments

  Senaryo yazma Senaryo yazma için ilk olarak ciddi bir edebi bilgi alt yapınızın olması gerektiğini ve çok yaratıcı kimseler olmanız gerektiğini belirtmek gerekir. Herkes yazı yazma yeteneğine sahip olmadığı gibi her yazı yazma [...]

  • blank

  Belgesel senaryosu hazırlama

  Ocak 1st, 2020|0 Comments

  Belgesel senaryosu hazırlama Belgesel filmlerle her zaman hayranlıkla izlediğimiz yapımlar yapıldı. Belli bir senaryoya uygun olarak yayına alınmasıda izleyiciye ayrıca keyif veriri. Yayına alınan belgesel filminde, izleyicilere yeterli bilgiyi sunması gerekir. Belgesel senaryosu [...]

  • blank

  Uzun metraj film senaryosu yazımı

  Ocak 1st, 2020|0 Comments

  Uzun metraj film senaryosu yazımı Uzun metraj film senaryosu yazımı esasında sinema sektöründe kullanılan ve tek parça halinde 90-120 dakika arasında filmler için kullanılır. Bu uzunluk çocuklar için 60-90 dakika arasına değişmektedir. Yazım [...]

  Kısa film senaryosu

  Ocak 1st, 2020|0 Comments

  Kısa film senaryosu Senaryo bir konuyu film çekimine uygun olarak yazma dilidir. 1,5 -2 dakika olarak kurgulanmış film senaryolarıdır. Yazım olarak ortalama 3 sayfadan oluşur. Normal bilinen senaryo formaları Amerikan ve Fransız senaryo [...]

  Diğer çalışmalar

  Sitemizde bulunan diğer projelerimizden örnekler

  Diğer çalışmalar

  Rakip Analizi

  By |Ocak 8th, 2020|Kurumsal çalışmalarımız|

  Rakip Analizi Nedir? İş planı yaparken üzerinde durulması gereken en önemli konulardan olan rakip analizi, pazara hakim olmanıza yardım eder. Rakip analizi öncesinde pazar araştırması yapılmalı ve ardından rakipler analiz edilmelidir. Pazar araştırmasından sonra rakiplerin de en iyi şekilde analiz edilmesi, sektörde başarılı olmanızı sağlar. Kısaca rakip analizi demek, pazarda bulunan rakiplerinizi tespit etmek ve incelemek anlamına gelir. Bu analizin temel prensibi, pazara adım atmadan evvel, hizmet ya da ürününüzün geliştirilme yolunun belirlenmesi ve pazara giriş yaptıktan sonra da yeni durumlar için eylem planı oluşturarak uygulama evresine geçilmesi için hazır [...]

  Pazar Araştırması

  By |Ocak 8th, 2020|Çalışmalarımız, Kurumsal çalışmalarımız|

  Bir pazara adım atmadan önce, hedeflenen pazar hakkında, rakipler ve müşteri adaylarıyla ilgili bilgi toplamak, soru sormak ve elde edilen sonuçları değerlendirme süreci pazar araştırması olarak bilinir. Pazar Araştırması Nedir? Bu araştırmada, tüketicilerin ürün ya da hizmetlerinizi neden tercih ettiklerini de anlayabilirsiniz. Tüm bilgiler sayesinde tüketicilerinize çözüm sağlayabilen ve onları etkileyebilen ürünler üretip başarı şansınızı yükseltebilirsiniz. Pazar araştırmasıyla birlikte, müşterilerinizin toplumsal, kültürel, sosyo-ekonomik, bölgesel ve bireysel durumları hakkında fikir sahibi olursunuz. Pazarda bulunan ürünlerinize talep olup olmadığını ya da bunların ne derece talep gördüğünü analiz etmeniz kolaylaşır. Pazar Araştırması  Hazırlık [...]

  By |2020-11-02T16:23:23+00:00Ocak 5th, 2020|Çalışmalarımız, Senaryo çalışmalarımız|Yorum yok

  About the Author:

  Siz de fikrinizi belirtin

  Go to Top