Seslendirme Metni Yazma

Seslendirme metni yazma işlemleri hakkında detaylar

Seslendirme metinleri yazılırken akla çok geniş maddeler gelmelidir. Burada seslendirilen metnin türü ve hangi kesime hitap ettiği kullanılacak dilin ciddiyet oranını değiştiren bir durumdur. Seslendirme metinleri genellikle eğlenceli yazıldığında reklam sektöründe; ciddi ve ağır bir dille yazıldıklarında eğitici belgesellerde kullanılan metinlerdir.

Her türlü çekim esnasında seslendirilecek olan konunun daha kolay bir şekilde akıcılığı bozulmadan paylaşılmasını sağlarlar.

Seslendirme Metni Yazma Konusunda Detaylı Bilgi

Seslendirme metinleri yazılacakları konular bakımından ve kullanılacak yer bakımından birbirinden çok farklı şekillenen metinlerdir.

Metnin kullanılma yerleri tiyatro, sinema, televizyon ya da radyo gibi ticaretin yoğun olarak döndüğü sektörlerden her birinde çok farklı şekillere bürünmektedir. Yani tiyatro için yazılan bir seslendirme metninde kullanılan edebi dil radyo için yazılan bir seslendirme metninden oldukça farklıdır.

Çeşitli farklı tıp, hayvan, siyaset, tarih belgesellerinde de seslendirme metinleri sıklıkla kullanılır.

Aynı zamanda herhangi bir konuda bilgi vermek veya öğrencilere ders anlatmak gibi alanlarda da seslendirme metinleri sıklıkla kullanılır.

Bütün bu anlatılanlardan anlaşıldığı gibi seslendirme metinlerinin kullanım yerleri tamamen hayal gücüne bağlıdır. Oldukça kapsamlı kullanım alanı olan bir metin türüdür. Yapılmak istenilen işleri renklendirmek için sık sık başvurulan bir yöntemdir.

Seslendirme Metni Hazırlanırken Neler Yapılır?

Seslendirme metinlerinde ilk olarak reklam amaçlı mı bilgilendirme amaçlı mı şeklinde ne tür bir stil kullanılacağı belirlenir. Daha sonra kaç tane karakterde oluşacağı, metne ayrılacak vakte göre uzunluğunun belirlenmesi gibi unsurlar belirlenmelidir.

Kullanılan yere göre metnin ön hazırlığı da değişmektedir. Burada önemli olan konuya olabildiğince hakim olmaktır. Bu metinler yazılırken konunun her bir noktasına ustaca değinmeye özen gösterilmesi gerekir.

Konuya hakim olduktan sonra metin oluşturulur ve seslendirme yapacak kişiye sunulur.

Seslendirme Metni Yazmak İçin Gerekli Bilgiler

Seslendirme metnini yazmak için öncelikle ne hakkında bir seslendirme yapılacağı bilinmelidir. Bunun bir reklam mı belgesel seslendirmesi mi olacağı da kullanılacak dilin ağırlığını ve gerek görülürse konunun ön araştırmasının yapılabilmesinin açısından bilinmesi gereken bilgilerdir.

Seslendirme Metni Yazmanın Avantajları

Seslendirme metni hazırlama

Bir konu hakkında herhangi bir yerde dış ses kullanılmak istendiğinde sesinin rengi beğenilen bu kişiye sunulan bir metin olması işlemlerin tamamını kolaylaştırır. Metin olmadan sadece araştırma yapıla ve hatta konuya hakim olunsa bile konuşma sırasında önemli pek çok maddenin atlanması muhtemeldir. Gerekli görülen her türlü bilgiye değinmek için seslendirenin elinde bir metin olması çekimi hem daha şık hem daha kolay hale getirir.

Seslendirme Metni Kimler Tarafından Kullanılır

  • Radyo sektöründe kullanımı olabilir.
  • Reklam sektöründe sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.
  • Belgesellerde anlatıcı bir dış ses olarak kullanılır.
  • Dizi ve filmlerin şiir, hikaye paylaşımı vb. sahnelerinin çekimleri sırasında kullanılabilir.
  • Herhangi bir video çekimi sırasında kullanılabilir.
  • Haber sunumlarında da kullanılabilir.

Seslendirme metni hazırlamansı için sipariş oluşturma veya teklif isteme

#Proje yazıldıktan sonra revize imkanı vardır.

#1 kere revize edilme hakkı ücretsizdir.

#Extra her revize proje fiyatının 25% ilave edilmesi suretiyle yapılmaktadır.

PROJE TESLİM SÜRESİ
 NORMAL 1 Revizyon dahil Ekstra revizyon
2 GÜN 3 GÜN 4 GÜN
SATIN ALMA YÖNTEMİ
İyzico üzerinden ödeme  Hesaba havale Hesaba eft

 

PAKET İÇERİĞİ
PROJE KAPSAMINDA TESLİM EDİLENLER 
İLETİLEN BİLGİLERE GÖRE HAZIRLANMIŞ OLAN SESLENDİRME METNİ  1 SAYFA MİNUMUM 450 KELİME 
FİYATI  750 TL

 

Sipariş oluşturma veya teklif isteme

Sipariş vermek, daha detaylı projeler için teklif almak, Editörümüze soru sormak, bilgi almak istediğiniz konular hakkında iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Ayrıca whatsapp tarafından editörümüzle geçebilirsiniz.

    Dikkat:

    Sipariş işlemlerinin başlaması için ödemenin yapılması gerekir.